Jak motywować pracowników?

motywacja pracownicy

Jak motywować pracowników do pracy? Jak utrzymać ich motywację na wysokim poziomie? Odpowiedź na to pytanie dręczy niejednego szefa. Oczywiście jednym z najprostszych sposobów motywowania jest podwyżka w pracy, co w praktyce niestety nie zawsze jest realne i możliwe do zaproponowania pracownikowi. 

Jako kierownik musisz szukać pozafinansowych form motywowania pracowników. Jedną z nich jest wybór takiego stylu zarządzania, który będzie dostosowany do możliwości i potencjału Twoich pracowników. Dzięki temu będziesz kierował swoimi pracownikami tak, aby osiągali wysokie wyniki w pracy, stale się rozwijali i co najważniejsze byli zmotywowani do pracy!

Nie znajdziesz jednego uniwersalnego stylu zarządzania, który będzie skuteczny w każdej sytuacji. Jeśli jednak chcesz efektywnie kierować pracownikami i utrzymywać ich motywację na możliwie wysokim poziomie to dostosuj sposób zarządzania do:

 • potrzeb określonego pracownika,
 • specyfikę sytuacji w jakiej dany pracownik ma wykonać swoje zadanie.

Czyli mówiąc wprost dostosuj zadanie do możliwości pracownika. A żeby je poznać musisz określić na jakim etapie rozwoju znajduje się Twój pracownik. 


Etapy rozwoju pracownika

W grę wchodzą 4 możliwości:

 1. ETAP 1: Niski poziom kompetencji i wysokie zaangażowanie

  Pracownik na tym etapie jest zainteresowany celem i zadaniem, podchodzi do niego z entuzjazmem - brakuje mu jednak odpowiednich kompetencji.

  Jak zmotywować pracownika? Doceń jego umiejętności, postępy i zapał, wyznacz jasne cele, sposób oceny i nadzorowania pracy, podejmuj większość decyzji, rozwiązuj trudności, jak najczęściej udzielaj informacji zwrotnej.

 2. ETAP 2: Niski bądź średni poziom kompetencji i niskie zaangażowanie

  Pracownik na tym etapie zazwyczaj posiada już pewne kompetencje jednak wykazuje niskie zaangażowanie w pracę - może to wynikać z faktu, że jest sfrustrowany bo np. wykonywane zadania nie spełniły jego oczekiwań.

  Jak zmotywować pracownika? Podejmuj decyzje razem z pracownikiem, staraj się też wspólnie z nim rozwiązywać problemy, stwarzaj pracownikowi możliwość wyrażania swoich pomysłów i wątpliwości, udzielaj wsparcia, instruuj i pomagaj rozwijać umiejętności.

 3. ETAP 3: Średni bądź wysoki poziom kompetencji i zmieniające się zaangażowanie

  Pracownik posiada już odpowiednie kwalifikacje do wykonywania pracy jednak zazwyczaj brakuje mu wiary we własne możliwości, co przekłada się na zmieniające się zaangażowanie.

  Jak zmotywować pracownika? Dziel z pracownikiem odpowiedzialność za planowanie zadań i rozwiązywanie problemów, zachęcaj do przedyskutowania swoich idei i zastrzeżeń, chwal za kompetencje i wyniki, zachęcaj do dalszego rozwoju kompetencji, podtrzymuj jego wiarę we własne możliwości.

 4. ETAP 4: Wysoki poziom kompetencji i wysokie zaangażowanie

  Pracownik znajdujący się na tym etapie potrafi realizować zadania - ma ku temu wszelkie kompetencje, jednocześnie jest zmotywowany i zaangażowany w pracę (tzw. dojrzały pracownik).

  Jak zmotywować pracownika? Daj szansę przejęcia odpowiedzialności za zadania i wyniki, doceniaj osiągnięcia, stwarzaj nowe wyzwania, zachęcaj do oceny własnej pracy, traktuj jak partnera, okaż zaufanie, bądź mentorem.


Spróbuj zastosować taki model pracy w Twoim zespole, a efekty pojawią się bardzo szybko. Zapamiętaj też, że Twoje podejście do pracowników, okazywany szacunek i życzliwość są nieocenione sposobem w motywowaniu pracowników.Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu

71-210 Szczecin, ul. Żołnierska 53

Tel. 91 814 94 75-6
Tel. 91 814 94 17
E-mail: witrynapracy@zpsb.pl

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia